500 lat Reformacji – obchody jubileuszu w Lund

Papież Franciszek, bp Munib Younan i ks. Martin Junge zainaugurowali w Lund obchody jubileuszu.
Krzyż z Salwadoru, krzew winny i światło to główne symbole, które towarzyszyły zebranym w katedrze luterańskiej w Lund. Długo oczekiwane nabożeństwo poprowadzili papież Franciszek, bp Munib Younan (prezydent ŚFL), ks. dr Martin Junge (sekretarz generalny ŚFL), abp Antje Jackelen (prymas Szwecji) i kardynał Kurt Koch (Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan). W uroczystościach uczestniczył bp Jerzy Samiec zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce .
Spotkanie było inauguracją jubileuszu 500 lat Reformacji i pierwszym takim rzymskokatolicko-luterańskim upamiętnieniem. Jest również zwieńczeniem 50 lat dialogu ekumenicznego między dwoma wyznaniami, którego krokami były m.in. dokumenty: „Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” i „Od konfliktu do komunii”.
Nabożeństwo ekumeniczne w Lund odzwierciedliło to, co wcześniej mówiono i pisano: wspólna modlitwa, słuchanie Bożego Słowa, wspólny śpiew i zobowiązanie do składania wspólnego świadectwa o Jezusie Chrystusie są możliwe dla luteran i rzymskich katolików, możliwe jest też wspólne dziękowanie, pokuta i wzajemne przebaczenie. Ta wspólnota był widoczna także w sposób zewnętrzny – główni prowadzący mieli na sobie białe alby i czerwone stuły (kolor liturgiczny symbolizujący Ducha Świętego). Modlitwa w Lund była też odpowiedzią na pytania o świętowanie rozłamu, które padały przy zapowiedziach tego wydarzenia. Słowa, wypowiadane w Lund nie gloryfikowały podziałów między ludźmi. Był to moment zmierzenia się z przeszłością, przyznania się do win i okazja do tego, by prosić o wybaczenie.
Modlitwa miała wiele wyjątkowych akcentów, wśród których warto wymienić chwilę, gdy wszyscy zebrani w katedrze w Lund (500 osób) i Malmö Arena (10 000) przekazali sobie znak pojednania i pokoju. Szczególnym momentem było także czytanie fragmenty Ewangelii przez abp Antje Jackelen, która zrobiła to stojąc w samym środku katedry, pomiędzy licznie zebranymi gośćmi.
W końcowej części spotkania odczytano wzajemne zobowiązania – imperatywy, sformułowane w dokumencie „Od konfliktu do komunii”, przy każdym z nich zapalając świecę. Zachęcają one luteran i katolików do wzmacniania tego co jest wspólne, do gotowości do zmian poprzez spotkanie ze sobą nawzajem i wspólne świadectwo wiary. Zobowiązują również do poszukiwania widzialnej jedności, wspólnego i ponownego odkrywania siły Ewangelii Jezusa Chrystusa i składania świadectwa o łasce Bożej.
Podczas uroczystego nabożeństwa papież Franciszek i bp Munib podpisali wspólne oświadczenie. Dalsze uroczystości ekumeniczne odbyły się w Malmo Arena.
źródło: luter2017.pl