Wielki Tydzień 2020

Sytuacja w Kościele w czasie epidemii.

5 kwietnia, w Niedzielę Palmową, podczas której wspomina się radosny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, rozpoczął się Wielki Tydzień wieńczący czas pasyjny.

Myśli wierzących koncentrują się wokół męki Jezusa Chrystusa: Jego upokorzenia, samotności, bólu i śmierci  na krzyżu.  Wielki Tydzień trwa od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Soboty i jest szczególnym okresem liturgicznym w Kościołach ewangelickich. Jego kulminacyjnym punktem jest najważniejsze ewangelickie święto Wielki Piątek. 

Z uwagi na pandemię koronawirusa w tym roku Wielki Tydzień i Wielkanoc będą miały nieco inny charakter. Nie ma bowiem możliwości gromadzenia się w kościołach i kaplicach. Parafie przygotowują rekolekcje pasyjne, nabożeństwa, rozważania, modlitwy, szkółki niedzielne i spotkania młodzieżowe, lecz będzie można uczestniczyć w nich jedynie w internecie. Zapewne w wielu domach będą odbywać się także nabożeństwa domowe prowadzone przez rodziny. Wspólnota jaką jest Kościół nie jest więc zamknięta, choć zamknięte są kościoły – budynki, w których zwykle gromadzą się wierzący.

W ten niecodzienny sposób będą obchodzone wszystkie świąteczne dni od Wielkiego Czwartku do Wielkanocy. 

Wielki Czwartek jest dniem, gdy chrześcijanie upamiętniają Ostatnią Wieczerzę i pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu Wieczerzy Pańskiej (Komunii Świętej). Wielki Piątek to wyjątkowe święto dla ewangelików, gdyż jest obchodzona jest pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa. Reformatorzy w śmierci Jezusa na krzyżu, widzieli odkupienie ludzkich grzechów i win (teologia krzyża), podkreślając równocześnie, że Wielki Piątek jest nierozłącznie związany z Wielkanocą. 

W Wielkim Tygodniu i podczas Świąt wielkanocnych odbywały się dotychczas nabożeństwa z Komunią Świętą. Luteranie wierzą w realną i substancjalną obecność Ciała i Krwi Chrystusa w chlebie i winie w tym sakramencie. Jednak w czasie pandemii nie można spotkać się w kościele, by we wspólnocie świętować u Stołu Pańskiego.

Jak wspomnieli w Duszpasterskich wskazaniach (30 marca  2020 r. link) zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec oraz prezes Synodu ks. Adam Malina, ten okres wstrzymywania się od uczestnictwa w Komunii Świętej „to czas postu, ale rozumianego nie jako narzucone, niechciane wyrzeczenie, ale czas zatrzymania, rachunku sumienia i odnowy tego, co odnowienia potrzebuje”. 

Równocześnie, wychodząc naprzeciw różnej wrażliwości dopuszcza się sprawowanie sakramentu Komunii Świętej w domu, co podkreślili w liście pasterskim z 4 kwietnia 2020 r. (link) bp Samiec i ks. Malina : „Jednak dostrzegając różne wrażliwości i różne potrzeby duchowe, opierając się na zasadzie powszechnego kapłaństwa, dopuszczamy możliwość Komunii domowej sprawowanej przez ochrzczonych. W tym wypadku zalecamy, aby nasi współwyznawcy, mający taką potrzebę, kontaktowali się ze swymi duszpasterzami. Duchowni w rozmowach mogą pomóc przygotować się do sprawowania sakramentu i udostępnią przygotowany na taką okoliczność porządek”. 

W tym samym liście pasterskim Biskup Kościoła i Prezes Synodu przypomnieli: „Zwykle te święta przeżywaliśmy razem w społeczności. Razem w naszych kościołach. W tym roku jest inaczej. Musimy pozostać w swoich domach. To wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem. Brak możliwości bezpośredniego spotkania nie oznacza braku społeczności. Dzięki współczesnej technice mamy wiele możliwości słuchania Słowa Bożego. Mamy nabożeństwa domowe, w naszych domach są Biblie, śpiewniki, modlitewniki czy zbiory kazań”.

Duchowni zachęcili do modlitwy o osoby chore, samotne, o rozdzielone rodziny, a także wszystkich, którzy wykonują pracę w służbie bliźniego. Podkreślili też, że „mimo tego, że czas Świąt spędzimy we własnych domach, że nie spotkamy się z naszymi bliskimi, że nie będziemy gromadzili się w kościołach, to jednak będziemy mogli przeżywać społeczność z Chrystusem i z sobą nawzajem. Poprzez media możemy duchowo się wspierać, głosić Boże Słowo i modlić się”. Zachęcili do udziału w nabożeństwach online oraz do organizacji nabożeństw w domu.

W Wielką Sobotę, dzień ciszy, zadumy i przygotowania do Wielkanocy, podobnie jak w ubiegłych latach, młodzież z diecezji cieszyńskiej będzie uczestniczyć w Bezsennej Nocy. Tym razem spotkanie zostało zaplanowane na 11 kwietnia (początek godzina 20.00) w formie programu online  na facebooku Centrum Misji i Ewangelizacji i kanale YouTube CME.

W okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy blisko 30 parafii będzie prowadzić transmisje internetowe lub udostępniać nagrania. Pewne działania ułatwiły również media ogólnopolskie otwierając czas antenowy i przygotowując transmisje w radio i telewizji.

tekst: Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska