Synodalna Komisja ds. Kobiet w nowym składzie

Podczas obrad 1. sesji XV Kadencji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w Warszawie (15-16 kwietnia 2023 r.) ukonstytułowała się Synodalna Komisja ds. Kobiet w nowym składzie.

Znalazły się w niej: ks. Katarzyna Rudkowska (przewodnicząca) oraz Katarzyna Luc, Wisława Werner i Adriana Gabryś.

Członkinie Komisji ds. Kobiet o sobie:

Katarzyna Luc – jestem prezesem Rady Parafialnej Parafii w Szczecinie. Z wykształcenia jestem ekonomistką, obecnie na emeryturze. W pracach Rady Parafialnej uczestniczę od 1985 roku. Synod Diecezji Wrocławskiej już po raz czwarty wybrał mnie jako przedstawicielkę do Synodu Kościoła. Od lutego 1992 roku biorę udział w Ogólnopolskich Forach Kobiet Luterańskich. Dla mnie ważne jest poznanie poglądów i zdań kobiet, w poruszanych tematach przewodnich na OFKL.

Wiesława Werner – z wykształcenia jestem ekonomistką. Zawodowo zajmuję się sprawami pracowniczymi. Od urodzenia jestem członkiem parafii w Jeleniej Górze – Cieplicach, a od 36 lat parafii w Łodzi. W latach 2002 – 2012 byłam przedstawicielką Synodu Diecezji Warszawskiej w Synodzie Kościoła. Byłam wtedy zaangażowana także w pracach Synodalnej Komisji ds. Kobiet. W latach 2007 – 2012 zostałam wybrana radcą Rady Diecezjalnej Diecezji Warszawskiej. Obecnie jestem kuratorem Diecezji Warszawskiej.

Adriana Gabryś – moją macierzystą parafią są Golasowice. Duży wpływ na wybór studiów miał mój długoletni duszpasterz ks. Jan Feruga.  W 2001 r. ukończyłam studia teologiczne na ChAT. Po ukończeniu studiów pracowałam jako nauczyciel lekcji religii w parafii ewangelicko – augsburskiej w Cieszynie, a następnie w Wiśle. Moim zamiarem od samego początku była praca w kościele. Chciałam zostać duchownym Kościoła EA w RP. Niestety sytuacja w Kościele po ukończeniu przeze mnie studiów nie sprzyjała pracy kobiet. Brak możliwości realizacji moich planów zmusił mnie do podjęcia kolejnych studiów, aby móc podjąć pracę zawodową.

Po przeprowadzce do Wielkopolski ukończyłam Wyższą Szkołę Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie i uzyskałam Licencję Zawodową Zarządcy Nieruchomości. Obecnie pracuję jako zarządca nieruchomości.

Od 2006 r. mieszkam w Lesznie, gdzie oprócz pracy zawodowej angażuję się w działalność mojej parafii.

Do Synodu Kościoła zostałam wybrana po raz drugi, byłam również członkiem Synodu poprzedniej kadencji. Członkiem Synodalnej Komisji do Spraw Kobiet jestem po raz pierwszy.

Moim wielką pasja są zwierzęta, dlatego jak to mówi mój mąż: mamy w domu zwierzyniec, a każdą wolna chwilę spędzam z moimi psami myśliwskimi w polach.

Prywatnie jestem mamą nastolatka i nastolatki, którzy zajmują drugą połowę mojego wolnego czasu.

ks. Katarzyna Rudkowska – moją macierzystą parafią jest Cieszyn. Studia teologiczne na CHAT ukończyłam w 1999 roku. Rok później zdałam egzamin diakonacki i w kwietniu 2000 roku została ordynowana na diakona Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w siedzibą w Elblągu (2000 – 2002 r.) Od 2002 do 2004 roku pracowałam jako księgowa w Diecezji Warszawskiej z siedzibą w Łodzi. Od 2004 roku razem z mężem jesteśmy duszpasterzami w radomsko- kieleckiej parafii. W 2022 roku zostałam ordynowana na księdza Kościoła EA w RP. Moją pasją jest muzyka. Od 2004 roku jestem dyrygentką Chóru Ewangelickiego im. O. Kolberga z Radomia. W Synodzie Kościoła jestem po raz pierwszy.

Prywatnie jestem mamą dwóch córek: Korneli (22 lata) i Anieli (18 lat).

Praca wśród i dla kobiet jest mi bliska. Podczas Międzynarodowej Konferencji Teologicznej Kobiet w Krakowie w mojej głowie powstał pomysł napisania Postylli Kobiet. Dzięki wsparciu mojej przyjaciółki, dk. Aleksandry Błahut-Kowalczyk, udało się go zrealizować. Projekt ten nie był feministyczną walką o równouprawnienie, gdyż jest oczywiste, że kobiety i mężczyźni mają różne predyspozycje i nie można stawiać pomiędzy nimi znaku równości. Jednym i drugim należy się jednak miejsce w Kościele. Celem Postylli Kobiet było pokazanie szerszemu gronu odbiorców, że kobiety potrafią pisać mądre i wartościowe kazania natchnione Duchem Świętym, gdyż nie wszystkie absolwentki teologii miały taką możliwość. Spontaniczną kontynuacją tego dobrze przyjętego projektu był Modlitewnik kobiet (2015) oraz Codziennik kobiet (2017).

Olga Sztejnert-Roszak – parafianka Parafii Świętej Trójcy w Warszawie, Sekretarz Rady Parafialnej (od 2002 do 2017 r.). Członkini Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w kadencjach 2002 – 2007, 2007 – 2012 i obecnie, kolejno – sekretarz, przewodnicząca, a obecnie wiceprzewodnicząca Komisji Prawnej Synodu Kościoła.

Sekretarz Rady Fundacji Ewangelickie Towarzystwo Oświatowe, prowadzącej w Warszawie Niepubliczne Przedszkole „Szkrabki” oraz Szkołę Podstawową im. Samuela Bogumiła Lindego.

Członkini Związku Harcerstwa Polskiego w latach 1985-2002, podharcmistrzyni, harcerka Rzeczypospolitej, była drużynowa 158 Warszawskiej Drużyny Harcerek „Błyskawica” im. Krystyny Niżyńskiej.

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat Izby Warszawskiej od 2000 r. Wspólniczka warszawskiej kancelarii prawniczej SWKS Sztejnert, Winnicka, Kowalczuk, Sosnowska. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa cywilnego i handlowego oraz procedury cywilnej, także zagranicznych – w języku angielskim i niemieckim. Ekspert krajowy na Polskę International Distribution Institute, wykładowczyni na międzynarodowych konferencjach organizowanych przez International Distribution Institute i International Chamber of Commerce, arbiter na liście Sądu Arbitrażowego Lewiatan. Wielokrotnie rekomendowana przez Who’sWhoLegal jako polski prawnik w dziedzinach Franchise i Trade&Customs. Egzaminatorka na egzaminie adwokackim i przewodnicząca Komisji Doskonalenia Zawodowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Szczęśliwa mężatka i posiadaczka teriera szkockiego o imieniu Walker. A właściwie Johnny Walker.

Ks. Halina Radacz, pochodzi z Gdańska, choć rodzinne korzenie sięgają Śląska Cieszyńskiego. Studia teologiczne ukończyła w Warszawie w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w 1984 r. Pracowała w parafiach ewangelickich na Mazurach (Działdowo i Olsztynek). Od 1998 r. prowadzi parafię w Żyrardowie, a od 10 lat także w Rawie Mazowieckiej. Jednocześnie do 2022 r. pracowała w Redakcji Ekumenicznej TVP. Ostatnie dwa lata była jej kierownikiem. Od początku swej służby w Kościele angażuje się w pracę kobiet, jest jedną z założycielek Ogólnopolskiego Forum Kobiet Luterańskich, które odbywa się raz w roku od 31 lat. Zarówno na Mazurach, jak i na Mazowszu angażuje się społecznie w życie kulturalne lokalnych społeczności. Dwukrotnie była członkiem Synodu Kościoła Luterańskiego w Polsce. Obecnie pełni funkcję doradcy Synodalnej Komisji ds. Kobiet, była też powołana do pracy w grupie roboczej Synodu Kościoła ds. urzędu.
Po przyjęciu przez Synod Kościoła 16 października 2021r. uchwały dopuszczającej kobiety do posługi prezbitera – księdza została ordynowana (wyświęcona) na księdza 7 maja 2022r. Obecnie jest proboszczem administratorem parafii w Żyrardowie i Rawie Mazowieckiej. Wcześniej służyła jako diakon.