Archiwalne 2013
Sobota była dniem oficjalnego otwarcia Forum, którego po porannej modlitwie dokonała Przewodnicząca Synodalnej Komisji ds. Kobiet, organizatora Forum.
Miłym akcentem były gratulacje i życzenia skierowane do Diakon Aleksandry Błahut-Kowalczyk z okazji 30-lecia jej ordynacji -niech dobry Bóg ma Ją zawsze w swojej opiece!
Tematem tegorocznego Forum były „Kobiety Reformacji”. Wygłoszono dwa referaty. W pierwszym pani Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska przybliżyła kobiety, które współpracowały z apostołem Pawłem, w drugim dr Małgorzata Grzywacz nakreśliła postacie kobiet biorących udział w dziele Reformacji w różnych krajach Europy, w tym także i w Polsce. Oba referaty zostały wzbogacone obrazem i wzbudziły niekłamane zainteresowanie. Ze względu na brak polskojęzycznych publikacji dotyczących poruszanej tematyki stanowiły cenne źródło wiedzy.
Wysłuchane referaty stanęły u podstaw dyskusji prowadzonej w czterech grupach (podziału dokonanym w „smaczny” sposób częstując czterema gatunkami cukierków). Po dyskusji w grupach i przekazaniu przez ich przedstawicielki informacji o przebiegu dyskusji i wynikających wniosków, przystąpiono do zredagowania Dokumentu Końcowego Forum.
Miłym momentem było wystąpienie gościa Forum, ksiądz Lenki Risianovej ze Słowacji, która w ciepłych słowach przekazała pozdrowienia dla uczestniczek Forum. W Forum uczestniczyła również Przedstawicielka bratniego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
Po wieczornej modlitwie w sobotni wieczór panie udały się na Podzamcze, gdzie podziwiały pokazy kolorowych fontann.
W niedzielę uczestniczki Forum wzięły udział w nabożeństwie głównym w Parafii Św. Trójcy w Warszawie. Kazanie wygłosiła diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk. Nabożeństwo uświetnił występ chóru ze Szwecji.
Spotkania te odbywają się od kilkunastu lat; początkowo były to tylko spotkania polsko-niemieckie, a od 2000 dołączyły również przedstawicielki kościoła husyckiego z Czech. W tym roku z Polski pojechały na spotkanie: diakon Małgorzata Gaś, Anna Mużdżak, Magda Wellman i niżej podpisana z parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy oraz Marta Borkowska i Katarzyna Karpińska z parafii ewangelicko-reformowanej z Warszawy.
Tematem tegorocznego spotkania były „Kobiety Reformacji”. Zapoznałyśmy się z sylwetkami kobiet, które miały jakiś wpływ na rozwój Reformacji w poszczególnych krajach. Wysłuchałyśmy tez ciekawego wykładu historyka sztuki nt kobiet w sztuce, szczególnie w malarstwie w okresie Reformacji. Odbyły się też spotkania z odpowiedzialnym za organizację obchodów Dekady Lutra w Saksonii ks. S. Kasparick’iem, oraz jego żoną – dyrektorką Seminarium Kaznodziejskiego. Uczestniczki spotkania miały okazję tez zwiedzić Wittenbergę i okolice.
Aldona Karska
Aktu ordynacji dokonał Biskup Kościoła, ks. Jerzy Samiec, który przypomniał obowiązki związane ze służbą diakona oraz w ciepłych słowach życzył Ordynowanej wytrwałości i Bożej opieki w dalszej służbie.
Nowo ordynowaną panią Diakon przyjął do służby w Diecezji Wrocławskiej jej zwierzchnik, ks. bp. Ryszard Bogusz, wyrażając radość z tego faktu.
27. kwietnia 2013 r. odbyła się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie Diecezjalna Konferencja Delegatek Kół Pań Diecezji Cieszyńskiej, która zgromadziła prawie 40 osób z następujących miejscowości w kolejności alfabetycznej: z Brennej-Górek, Cieszyna, Drogomyśla, Dzięgielowa, Goleszowa, Godziszowa, Jasienicy, Jaworza, Simoradza, Skoczowa, Ustronia, Wisły-Głębiec. W konferencji uczestniczyła również trzyosobowa delegacja Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania z Czeskiego Cieszyna, z pastor Zdeną Pastuszkovą na czele.
Temat spotkania: O dzielności w przeciwnościach – skupił uwagę słuchaczek na drogach życia diakonis i losie Diakonatu. Konferencję rozpoczęła s. Wanda Wieczorek rozważaniem Słowa Bożego o wiecznym przymierzu, które zawarł Bóg ze swym ludem (Iz 55,3).
Jak powiedział Henri J.M. Nouwen: Przeciwności, a nawet nieszczęście mogą wywierać decydujący wpływ na życie człowieka i tak nim pokierować, że podejmie najważniejszą dla siebie decyzję. W kontekście tej myśli – o losach sióstr i ich odwadze, jak również przeciwnościach, z którymi zetknęły się – mówiły:
Władysława Magiera – o Siostrze Starszej, jak nazywano pierwszą przełożoną Diakonatu Eben-Ezer, s. Annę Klimszę;
Elżbieta Cieślar – o . s. Jadwidze Kunert – duchowej przewodniczce wielu;
A.Błahut-Kowalczyk – o Matce Przełożonej, s. Danucie Gerke; która przeprowadziła Diakonat przez trudne lata powojenne do 1981r.
S. Lidia Gottschalk – o współczesnych trudnościach i realiach Diakonatu.
Drugą część spotkania prowadzoną przez Annę Wantulok wypełniły: wspólne zdjęcie uczestniczek konferencji, wymiana doświadczeń z poszczególnych kół i śpiew. Modlitwę na zakończenie zmówiła diakon Karina Chwastek-Kamieniorz, pobłogosławiła zebranym s. Lidia Gottschalk (abk aw)
Aldona Karska
Jak w wielu miejscach na świecie, 1. marca 2013r. , w kościele Jezusowym w Cieszynie rozbrzmiało się radosne: bonjour, bonjour, bonjour. Młode nauczycielki, studentka i uczennica wyznań ewangelicko-augsburskiego i rzym.-katolickiego – zaprezentowały liturgię Światowego Dnia Modlitwy napisaną przez chrześcijanki z Francji.
Hasłem przewodnim stały się słowa: Byłem przychodniem a przyjęliście mnie…Kazanie na ten temat wygłosiła diakon A. Błahut-Kowalczyk, stroną muzyczną pokierowała diakon J.Sikora, śpiew chóru uczynił uroczystość pełniejszą i piękną.
W trakcie nabożeństwa została zebrana kolekta na potrzeby lokalne, dla Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być razem” w Cieszynie, hostelu Przeciw przemocy, Wyrównać szanse.
Część poświęcona prezentacji francuskiej kultury, historii, tradycji, architektury, poprowadzona przez cenionego artystę J.C. Hauptmanna, skupiła w sali parafialnej wielu słuchaczy. Ów Alzatczyk, Francuz i Europejczyk w jednej osobie, jak przedstawił się znany nie tylko w środowisku ewangelickim muzyk, od lat mieszkający w Polsce, ze swobodą i finezją wprowadził zebranych w szczególny klimat. Francuskie ciasta, w wielu odsłonach, okazały się kunsztownym dodatkiem dla całości spotkania. (abk)