IV Międzynarodowa Konferencja Teologiczna dla kobiet

W dniach 15-19 kwietnia 2015 r., w Międzynarodowym Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie, odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Teologiczna dla Kobiet.


Świeccy i duchowni – kobiety – z Polski, Niemiec i Rosji spotkały się w poszukiwaniu biblijnych i teologicznych odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji kobiet i mężczyzn w Kościele i społeczeństwie.

Gośćmi specjalnymi konferencji byli zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec i emerytowana Biskup Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Północnej Łaby, ks. Maria Jepsen.

Tematyka konferencji skupiała się wokół hasła „Razem w Chrystusie – Razem w Kościele” i dotyczyła kwestii wspólnego życia i współdziałania kobiet i mężczyzn w Kościele.

Podczas konferencji zostały wygłoszone m.in. referaty dotyczące powszechnego kapłaństwa wszystkich wierzących postrzeganego z polskiej perspektywy (bp Jerzy Samiec) i w kontekście tekstów ks. Dietricha Bonhoeffera (dr Renate Wind) oraz roli kobiet w Kościele Wyznającym w Niemczech (dr Christine Globig).

Tematem przewodnim referatu bp. Jerzego Samca było powszechne kapłaństwo wszystkich wierzących. Biskup podkreślił, że „mamy szukać i zachęcać ludzi do tego, by odnajdowali swoje powołanie i pomagać im odnajdywać odpowiedzialności, bo wtedy odniesiemy sukces”.

– Myślę, że dla Kościoła dwudziestego pierwszego wieku drogą na rozwój jest szukanie sposobów zaangażowania wielu osób w życie Kościoła – podkreślił zwierzchnik Kościoła. Przypomniał również o kwestii ordynacji kobiet na urząd duchownego – księdza i wniosku, który zostanie przedstawiony na jesiennej sesji synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Zagadnienia poruszone w referacie uruchomiły szereg pytań wśród uczestniczek konferencji. Pojawiły się pytania o odpowiedzialność poszczególnych wiernych w życiu parafialnym, o sposoby rozwiązywania kwestii socjalnych w kontekście ordynacji kobiet, o poszerzenie dyskusji na temat ordynacji wśród parafian, o ilość kobiet i mężczyzn w synodzie oraz ordynację kobiet w perspektywie ekumenicznej.

Szczególnym wydarzeniem była pierwsza w Polsce „Wieczerza kobiet” (Frauenmahl), spotkanie podczas którego wygłaszane były mowy stołowe na wybrany temat. Jest to inicjatywa zainspirowana zwyczajami domu Katarzyny i Marcina Lutrów. Konferencji towarzyszyła także wystawa „Kobiety Reformacji”, przedstawiająca sylwetki niemieckich przedstawicielek Reformacji.

Ewangelickie teolożki z krajów Europy Środkowo-Wschodniej spotykały się w Polsce już po raz czwarty. Poprzednie trzy konferencje odbyły się na Mazurach (2007 – Sorkwity, 2009 – Mikołajki) oraz w 2012 roku w Krakowie. Idea konferencji powstała po roku 2005 na kanwie wydarzeń Światowego Dnia Modlitwy, którego liturgię opracowały kobiety z Polski.

Organizatorami konferencji były następujące organizacje: Komisja ds. Kobiet Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Diakonia Polska, Evangelischer Bund, Gustav Adolf Werk oraz Światowa Federacja Luterańska.

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska