Ósme Śniadanie dla Kobiet Diecezji Katowickiej

Ponad 150 kobiet z różnych parafii Diecezji Katowickiej wzięło udział w dorocznym Diecezjalnym Śniadaniu dla Kobiet.

To największe spotkanie pań w diecezji odbyło się w sobotę, 22 października – po raz ósmy w świętochłowickiej sali parafialnej.

Spotkanie rozpoczął przywitaniem proboszcz parafii w Świętochłowicach – ks. Marcin Brzóska, który witając podkreślił, że październikowe śniadania stały się już tradycja i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W szczególny sposób przywitał panie pastorowe, które wspierają swoich małżonków miedzy innymi właśnie w pracy wśród kobiet. Spotkanie tradycyjnie poprowadziła Mariola Fenger, która podzieliła się również swoimi rozważaniami nad biblijnymi hasłami dnia. Ona również wraz z liczną grupą wolontariuszek przygotowała kulinarną stronę śniadania.

Modlitwę stołową poprowadził zwierzchnik Diecezji Katowickiej – ks. bp dr Marian Niemiec, który był obecny w Świętochłowicach wraz z małżonką – Dorotą Niemiec. Ksiądz biskup podziękował organizatorom śniadania za włożony trud oraz wszystkim uczestniczkom za udział w spotkaniu. Wyraził również nadzieję, że organizowane w parafii w Chorzowie wiosną śniadania dla mężczyzn dorównają frekwencją śniadaniom dla kobiet.

Po poczęstunku nadszedł czas na wykład. Tegoroczną mówczynią była Bogusława Król związana z wiślańskim stowarzyszeniem DEOrecordings. Figa, czy figa z makiem – tak brzmiał tytuł wykładu, w którym mówczyni wychodząc od postaci biblijnej Ewy odniosła się do wielu aspektów życia kobiety – chrześcijanki we współczesnym świecie.

Prezentem dla uczestniczek śniadania od parafii w Świętochłowicach, oprócz kalendarza na nowy rok był występ Piotra Karzełka (baryton), studenta katowickiej Akademii Muzycznej, parafianina z Golasowic, a zarazem pierwszego laureata Stypendium im. ks. bp Tadeusza Szurmana wspierającego młodych utalentowanych artystycznie ewangelików, któremu akompaniował Karol Lucjan.

Spotkanie było też okazją do przekazania zaproszeń do udziału w licznych wydarzeniach odbywających się w Diecezji Katowickiej w związku z inauguracją jubileuszu 500 lat Reformacji.

Po oficjalnym zakończeniu spotkania – modlitwie i błogosławieństwie, którego udzielił ks. Marcin Brzóska był jeszcze czas na rozmowy i wizytę w świętochłowickim kościele. Przemyśleniem uczestniczek świętochłowickiego spotkania było stwierdzenie, że wyjeżdżają nasycone, ale jednocześnie z ochotą na następne śniadania. Kolejne już za rok.

ks. Marcin Brzóska       

więcej zdjęć: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach