Kobiety i Reformacja w Ostródzie

Od 7-22 maja 2018 r., w ostródzkim ratuszu, można było oglądać wystawę „Kobiety i Reformacja w kontekście europejskim”. Wystawa była częścią „5 Dni Gizewiusza w Ostródzie.”

Pierwszym z odwiedzających wystawę był gospodarz miejsca, Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz. We wtorek, 22 maja w czytelni Biblioteki Miejskiej na zamku w Ostródzie odbyła się prelekcja podsumowująca wystawę. Wykład wygłosiła dr Małgorzaty Grzywacz.

Opis wystawy: Dziejów Reformacji, rozumianej jako dzieło chrześcijańskiej odnowy, nie da się rozpatrywać bez ukazania aktywnej roli kobiet w tym procesie. Wystawa, pt. „Kobiety i Reformacja w kontekście europejskim” została opracowana przez dr Małgorzatę Grzywacz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) przy współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Poznaniu. Składa się z 15 roll-upów o treści popularnonaukowej i przybliża ciekawe, znane i nieznane kobiety XVI i XVII w., które podjęły wyzwanie i z odwagą, czasem narażeniem życia, odpowiedziały na przesłanie Ewangelii, słyszalne z Pragi, Wittenbergi, Genewy czy Zurychu.

Bohaterki tej opowieści pochodzą z różnych krajów Europy i stanowią przykład kobiet niezwykłych, wytrwałych w działaniu. Wystawę oglądano dotąd w Poznaniu, Wiśle, Warszawie, Kielcach, Radomiu, Koszalinie, Szczecinku.