Wizyta w Oregonie

Relacja Dagmary Jaguckiej-Mielke z wizyty na Synodzie „Women of the ELCA” w stanie Oregon (USA) w czerwcu 2019 r.

W czerwcu tego roku miałam przywilej reprezentować nasz kraj oraz Polki wyznania ewangelicko-augsburskiego na zgromadzeniu kobiet Synodu Oregon Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce. Zgromadzenie Synodu Kobiet miało miejsce w Hillsboro. Następnie odbyła się konferencja przygotowana dla zgromadzenia kobiet WELCA -Women of the Evangelical Lutheran Church in America. Wszystko to działo się w dniach od 21 do 23 czerwca. Spotkanie to skierowane było do kobiet mieszkających w pięciu stanach USA: Alaska, Oregon, Idaho, Montana, Washington (z uwagi na rozpiętość powierzchni kraju zwane w kościele ELCA – Region 1).

WELCA – to organizacja kobieca, wewnątrz Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce, jednakże niezależna i obejmująca wiele inicjatyw, które wspierają misję mobilizowania kobiet do odważnego działania w oparciu o ich wiarę w Jezusa Chrystusa. Wsparcie finansowe tej organizacji pochodzi od indywidualnych oraz grupowych darczyńców.

Spotkania reprezentantek regionu ( w tym wypadku pięciu wspomnianych wyżej stanów USA) odbywają się co trzy lata. Na konferencji była obecna również członkini krajowego Synodu ELCA – Karen Voris pochodząca z Alaski. Temat tegorocznego spotkania brzmiał : „Twoja podróż wiary”. Muszę przyznać, że dla mnie bardzo adekwatny, gdyż podróż do Stanów Zjednoczonych uświadomiła mi po raz kolejny, że wszystko, co dzieje się w moim życiu to działanie Najwyższego.

Nie planowałam tej podróży, nie obmyślałam tej drogi… a jednak Bóg pobłogosławił mnie tym doświadczeniem! Doznałam bardzo ciepłego przyjęcia wśród kobiet z Oregonu, otworzyły dla mnie swoje domy i serca!

Główną mówczynią konferencji była autorka książek chrześcijańskich Sharon Brown, która zanim oddała się pisaniu książek czynnie służyła w kościele jako proboszcz swojej parafii. Kobiety w USA cenią jej twórczość a najbardziej znanym tytułem jest „Sensible Shoes”, czterotomowa seria, która podąża za czterema bohaterami, którzy pracują nad odkryciem Bożego planu dla nich i rozwijają wzajemne relacje.

Podczas mojego dziesięciodniowego pobytu w USA goszczono mnie w czterech różnych domach. Za każdym razem za sprawą innej „Bożej siostry”, która gotowa była pokazać mi swoją „Małą Ojczyznę”. Zapraszana byłam do ciekawych i pięknych miejsc, podziwiałam krajobrazy, spotykałam się z wieloma mądrymi i ciepłymi kobietami. Mogłyśmy wymieniać nasze życiowe doświadczenia oraz wspólnie modlić się i poznawać kulturowe różnice. Żyjąc w tak odmiennych krajach i kulturach jednocześnie czułyśmy się sobie bliskie poprzez łączącą nas wiarę. Dla mnie nie był to pierwszy kontakt ze stanem Oregon. Parafia Dzięgielów, do której należę, od lat prowadzi współpracę z partnerską parafią w niewielkiej miejscowości Canby. Nadarzyła się więc okazja, żeby spotkać się z jedną z osób, z którą przed laty kilkukrotnie współpracowałam podczas letnich obozów biblijnych dla dzieci naszej parafii.

Stan Oregon to z pewnością ważne miejsce dla naszego Kościoła Ewangelickiego w Polsce. Sporo osób tamtejszego Kościoła Luterańskiego, wie o nas Polskich Ewangelikach, słyszało lub odwiedziło nasz kraj.

 Współpraca pomiędzy kobietami kościoła ELCA Synodu Oregon a Synodem Kobiet w Polsce trwa od lat dziewięćdziesiątych. Linda Bradshow jako pierwsza odwiedziła nasz kraj z grupą kobiet. W 1999 roku Kobiecy Synod Oregon podjął uchwałę o ustanowieniu Programu Wymiany z Polską. Założeniem jest, żeby co pewien czas przyjmować u siebie w kraju reprezentantkę z partnerskiego Kościoła. W 2002 roku Peggy Jefferies została wybrana jako delegatka Kobiecego Synodu Oregon i przybyła na Forum Kobiet do Warszawy. Od tego czasu jest w stanie Oregon oddaną ambasadorką Polski i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wielokrotnie powracała do Polski w późniejszych latach a ostatnio w roku 2017, kiedy to wraz z biskupem stanu Oregon brała udział w organizowanych u nas obchodach 500 lat reformacji! W minionym roku jesienią w Polsce odwiedziła nas Bertha Miller.

Niezmiernie zaimponowało mi zaangażowanie tamtejszych luteranek w utrzymanie naszych wzajemnych relacji. Podkreślały, że choć daleko, to jesteśmy sobie bliskie jako kobiety, chrześcijanki, matki, żony a przede wszystkim siostry w Chrystusie! Chcemy o sobie pamiętać, wspierać się modlitwą oraz poznawać poprzez wzajemne odwiedziny. Za moim pośrednictwem prosiły przekazać pozdrowienia wszystkim uczestniczkom tegorocznego Forum Kobiet w Warszawie oraz zapewniły, że czekają na kolejną z Nas!

Dagmara Jagucka-Mielke